Osteopatia

Zasady przyjęć:

Na wizytę u fizjoterapeuty i osteopaty należy zabrać ze sobą luźne, sportowe ubranie (koszulka, spodenki, obuwie sportowe), które nie będzie krępować ruchów podczas terapii. Centrum Medyczne AMS dysponuje szatnią, w której można się przebrać. Na wizytę prosimy zabrać ze sobą zdjęcia rentgenowskie oraz inne badania diagnostyczne (np. rezonans magnetyczny, TK, USG) jeżeli zostały wcześniej wykonane przez pacjenta.

 

Czym jest osteopatia?

Osteopatia to element systemu opieki zdrowotnej, w którym do stawiania diagnozy i leczenia chorych wykorzystywane jest badanie manualne. Co ważne, osteopatia traktuje ciało ludzkie jako całość, nie ograniczając się jedynie do badania wybranych części ciała.

Badanie osteopatyczne ma na celu odnalezienie pierwotnej dysfunkcji organizmu, która często jest odległa w czasie i pozornie wydaje się nie mieć bezpośredniego wpływu na bieżące dolegliwości. Mogą być to konsekwencje wcześniej przebytych urazów (w tym także okołoporodowych), operacji, chorób infekcyjnych, ale też nieprawidłowej higieny życia i pracy czy stresu.
Osteopatia w przeciwieństwie do medycyny klasycznej (akademickiej) nie korzysta z leków. Nie jest ona jednak dla medycyny klasycznej konkurencją, a wręcz przeciwnie – stanowi doskonałe uzupełnienie.

Osteopatia kieruje się następującymi zasadami:

 • organizm stanowi jedność,
 • budowa ciała i procesy w nim zachodzące są wzajemnie powiązane,
 • organizm posiada zdolność do autoregulacji, samoleczenia i utrzymania równowagi (homeostazy),
 • naturalne siły ciała odpowiednio pobudzone mogą pokonać chorobę.

W celu jeszcze pełniejszego przedstawienia osteopatii, zasad działania oraz zaprezentowania jej miejsca w procesie usprawniania pacjenta, polecamy krótki materiał filmowy Akademii Osteopatii:
kliknij i zobacz…

Wskazania do terapii osteopatycznej

 • ostre i przewlekłe zespoły bólowe układu kostno-stawowego i kręgosłupa (np. rwa kulszowa, rwa barkowa, dyskopatie, zmiany degeneracyjne dużych stawów, zmiany związane z charakterem pracy, zaburzenia czucia i zdrętwienia kończyn);
 • funkcjonalne schorzenia układu gastroenterologicznego, urologicznego, ginekologicznego, układu krążenia i układu oddechowego;
 • bóle głowy u dzieci i dorosłych;
 • stany pourazowe i powypadkowe u dzieci i dorosłych;
 • urazy okołoporodowe u dzieci; zaburzenia rozwoju koordynacji i psychomotoryki u dzieci;
 • zespoły bólowe kobiet w ciąży i profilaktyka okołoporodowa;
 • wysiłkowe nietrzymanie moczu;
 • diagnostyka i korekta wad postawy;
 • zespoły psychosomatyczne, lękowe i depresje.

Jak wygląda wizyta?

Wizytę u osteopaty można podzielić na trzy etapy: wywiad, badanie oraz leczenie.

Wywiad

Pierwsza wizyta osteopatyczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu. Wywiad obejmuje nie tylko bezpośrednie przyczyny wizyty, ale także objawy towarzyszące, choroby współistniejące, urazy, kontuzje, przebyte zabiegi operacyjne oraz wcześniejsze leczenie farmakologiczne. Osteopata może zadawać szereg pytań pozornie niezwiązanych z aktualnym problemem pacjenta. Dlatego ważne jest, aby przekazać terapeucie jak najwięcej informacji dotyczących naszego trybu życia, zdrowia, samopoczucia fizycznego i psychicznego. Pełny wywiad pomoże odnaleźć przyczynę problemu i pozwoli przejść do właściwego leczenia.

Badanie

Badanie manualne obejmuje przede wszystkim testy kliniczne, ocenę ruchomości oraz rozkładanie się napięć w ciele pacjenta. Badanie pozwala osteopacie określić przyczynę dolegliwości bólowych. W sytuacjach szczególnych jesteśmy w ciągłym kontakcie ze specjalistami innych dziedzin medycznych, co pozwala nam zlecić dodatkowe konsultacje u lekarza specjalisty lub zrobienie dodatkowych badań (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, USG, RTG i inne).

Leczenie

Leczenie osteopatyczne polega na delikatnej pracy manualnej mającej na celu redukcję nieprawidłowych napięć, poprawę zakresu ruchomości oraz regulację przepływu płynów. W zależności od problemu leczenie może skończyć się na pierwszej wizycie osteopatycznej, a niekiedy może wymagać regularnych spotkań. Osteopata uczy pacjenta autoterapii, co pozwala na przyspieszenie efektów.  Osteopata może przekazać pacjentowi wytyczne co do zmiany diety, a także zalecić odpowiednie ćwiczenia fizyczne.

Jak należy przygotować się do pierwszej wizyty?

 1. Prosimy przybyć na wizytę 10 minut wcześniej przed umówioną godziną.
 2. Prosimy przygotować dotychczasową dokumentację medyczną (RTG, USG, CT, wypisy ze szpitala).
 3. Prosimy zabrać ze sobą wygodny strój sportowy (dres, koszulka) oraz obuwie na zmianę.

Kto może zostać osteopatą?

Osteopata

Osteopatą może zostać lekarz lub fizjoterapeuta, a od 2012 roku też położna i położnik, którzy oprócz studiów magisterskich lub licencjackich ukończą podyplomowy 5-letni cykl szkoleń (1500 godzin).